آشنایی با قطعه حفاظت کنترل بار – رله اضافه جریان سه فاز

جهت حفاظت از موتورها،ژنراتورها و ترانسهای قدرت از رله کنترل بار استفاده می شود.این رله ها جایگزینی مناسب برای رله های بی متالی یا همان حرارتی هستند.

در این رله ها بااستفاده از یک سری کانال عبوری که سیمهای سه فاز در داخل آنها قرار می گیرد میزان جریان عبوری را توسط روش القائی اندازه می گیرند(مانند آمپرمترهای انبری)کاربرد عمده این رله ها در حفاظت موتورها در برابر عواملی مثل اضافه بار بیش از حد مجاز،دو فاز شدن،اتصالی در هر نقطه از مسیر مصرفی جریان حتی در داخل موتور و اختلالات داخلی موتوراست.

با استفاده از یک کانال یا دو کانال نیز می توان موتورهای تک فاز و دو فاز را نیز حفاظت کرد.چون موتورها در ابتدای کار جریان زیادی جهت راه اندازی دریافت می کنند لذا در این مدت زمان رله نباید عمل کند تا موتور راه بیفتد لذا بر روی این رله ها یک تایمر قابل تنظیم قرار داده می شود تا  پس از این مدت(عبور از اضافه جریان اولیه)رله فعال شود.

همچنین یک ولوم قابل تغییر نیز جهت تنظیم جریان مجاز موتوردر حین کار برروی این رله قرار داده می شود.بر روی پنل این رله ها نیز یک دکمه ریست جهت ریست رله پس از اجرای عمل حفاظت قرار داده می شود.بر خلاف رله های بی متال  که سرعت عملکرد آنها بسیار پایین است(برای یک رله ۱۲ آمپری در جریان ۱۸ آمپری حدود ۹۰ تا ۱۸۰ ثانیه) و موتور آسیب خواهد دید رله های الکترونیکی کنترل بار در مدت زمان بسیار کمی (کمتر از یک ثانیه)فازها را قطع می کنند.البته باید ذکر کرد که رله به صورت مستقیم فازها را قطع نمی کند بلکه کنتاکتور فازهای اتصالی به موتور را قطع می کند.

مهمترين مزيت رله كنترل بار نسبت به رله حرارتي بي متال اين است كه اساس كار در اين رله القا مي باشد در صورتيكه در بي متال مبناي عملكرد بر اساس حرارت مي باشد و وابسته حرارت محيط مي باشد.

اطلاعات قطعه در یک نگاه

نوع کاربرد: اتوماسیون صنعتی

کاربرد: جایگزین بسیار مناسب با دقت فوق العاده بالا برای بی متال ها (رله های حرارتی)

نحوه اندازه گیری: دارای سه کانال جریان داخلی برای عبور سیم حامل جریان و سه عدد ترانس جریان داخلی

نحوه حفاظت: عکس العمل بر روی هریک از خطوط سه گانه R , S ,T بطور مجزا

زمان عملکرد: زمان تاخیر در قطع قابل تنظیم از ۰٫۱ الی ۳۰ ثانیه

نحوه بازبرنامه ریزی: قابل استفاده در سه روش RESET (دستی / اتوماتیک و از روی تابلو فرمان)

قابلیت قطع: در ۸ رنج مختلف از ۰٫۴ آمپر الی ۵۰ آمپر (جریان های بالا تر طبق سفارش)

خروجی تشخیص خطا: اعلام وجود اضافه جریان برای هر خط با LED قرمز

خروجی تشخیص عملکرد مدار: اعلام عملکرد رله خروجی با نمایشگر LED سبز

آمپراژ ورودی: حداکثر جریان کنتاکت ۱۰ آمپر

موارد کاربردرله الکترونیکی اضافه جریان سه فاز

  • جلوگیری از سوختن موتور های سه فاز در مقابل اضافه جریان بیش از حد مجاز
  • دوفاز شدن اتصالی در هر نقطه از مسیر جریان مصرفی حتی داخل خود موتور
  • اختلالات الکتریکی و مکانیکی در موتور و سیم های برق رسانی به آن

نکته ۱: برای موتور های تک فاز و دو فاز نیز قابل استفاده می باشد. همچنین برای حفاظت از ژنراتور ها و ترانس های قدرت در مقابل اضافه بارو اتصالی در مدارات آنها نیز کاربرد دارد.

1+

منتشرشده توسط

هومان هُرمُزدی

فارغ التحصیل کارشناسی ارشد رشته برق گرایش قدرت از دانشگاه باراجین در سال 1395. مدرس دوره های آموزشی "ورود به کهکشان وردپرس" و "نوپای ناب"

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *