موتورهای الکتریکی بر اساس موقعیت نصب در استاندارهای NEMA و IEC

[box type=”info” radius=”5″]لینک مرجع: NEMA & IEC Mounting Positions[/box]

 

[button link=”http://hormozdi.ir/wp-content/uploads/2017/10/POSTER_Mounting-Configurations.zip” size=”big” align=”center” target=”_blank” radius=”5″ icon=”momizat-icon-download”]دانلود تصویر ۱٫۵ مگابایت[/button]

در این مقاله به بررسی دسته بندی موتورهای الکتریکی بر اساس موقعیت نصب تحت دو استاندارد NEMA و IEC خواهیم پرداخت.

نصب مناسب موتور و موقعیت یابی صحیح برای دستیابی به عملکرد بالا و کارآمد و قابلیت اطمینان بالا ضروری می باشد. با این حال گاهی اوقات راه های مختلف نصب یک موتور می تواند موجب سردرگمی شود.

در حال حاضر دو استاندارد مختلف NEMA و IEC در مورد موقعیت یابی صحیح محل نصب موتور وجود دارد. در عین شباهت در این استاندارها همچنین شاهد برخی از تفاوت های ریز و درشت در بین این دو استاندارد هستیم.

موقعیت یابی استاندارد (پایه) نصب در NEMA با نام F1 مشخص شده است، به صورتی که اگر مقابل شفت خروجی موتور به ایستید جعبه کلمپ در سمت چپ موتور قرار گرفته است. این پیکربندی از محبوب ترین ها بوده و اکثر موتورهای فروخته شده در بازار ایالات متحده (آمریکا) بر اساس این استاندارد است. یکی دیگر از موقعیت یابی های محبوب قرار گرفتن جعبه کلمپ در سمت راست موتور با نام F2 در این استاندارد می باشد. این موقعیت یابی نصب برای موتورهای پمپ روغن از نوع طراحی D مناسب بوده و در پمپ های جک استفاده می شود.

از سوی دیگر، موقعیت یابی نصب در استاندارد IEC، جعبه کلمپ را در بالای موتور قرار می دهد و موقعیت یابی نصب محبوب در این استاندارد با نام IM B3 (مشابه F3 در استاندارد NEMA) شناخته می شود.

طراحی موتورها به گونه ای است که معمولا در بسیاری از موقعیت یابی ها می توان از آنها استفاده نمود و در موارد محدودی نیاز به موتورهای طراحی شده خارج از فریم ورک استاندارد می باشد. با این حال در برخی از موقعیت یابی ها نیاز به تغییرات ساختاری بیشتری برای دستیابی به عملکرد مطلوب می باشد. به عنوان مثال، کاربردهای در فضای باز با محور به سمت بالا و یا پایین ممکن است به حفره تخلیه اضافی و یا حفاظت در برابر قطرات مایعات و یا یاطاقان قوی برای پشتیبانی از بارهای سنگین نیاز داشته باشد. هنگامی که شک دارید بهترداست با یک مهندس برق در مورد نیازهای موقعیت مورد نظر مشورت کنید.

برای راحتی شما، ما یک مرجع بصری از تمام موقعیت های نصب موتورهای الکتریکی در دو استاندارد NEMA و IEC تهیه نموده ایم. عکس زیر میتواند یک مرجع بصری مختصر و مفید (handy quick reference) برای شما عزیزان باشد. برای دانلود با کیفیت بالا بر روی دکمه زیر کلیک نمایید.

[button link=”http://hormozdi.ir/wp-content/uploads/2017/10/POSTER_Mounting-Configurations.zip” size=”big” align=”center” target=”_blank” radius=”5″ icon=”momizat-icon-download”]دانلود تصویر ۱٫۵ مگابایت[/button]

 

1+

منتشرشده توسط

هومان هُرمُزدی

فارغ التحصیل کارشناسی ارشد رشته برق گرایش قدرت از دانشگاه باراجین در سال 1395. مدرس دوره های آموزشی "ورود به کهکشان وردپرس" و "نوپای ناب"

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *